Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /var/www/vhosts/diveistanbul.com/httpdocs/wp-content/plugins/loco-translate/loco.php on line 157
1 YILDIZ DALICI EĞİTİMİ – Dive İstanbul
 

1 YILDIZ DALICI EĞİTİMİ

TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI EĞİTİMİNE KATILIM ŞARTLARI


1. 14 Yaşını doldurmuş olmak. (18 Yaşından küçükler velisinin izin onay belgesi vermek zorundadır)
2. Yüzme bilmek
3. TSSF Talimatnamesinde belirtilen sağlık koşullarına uygun olmak.
4. Okur-yazar olmak
BİR YILDIZ DALICI
Federasyona bağlı bir dalış kuruluşundan eğitim ve belge almış olmalıdır. Dalış donanımlarını takıp sökebilen, tüm dalış becerilerini kolaylıkla uygulayabilen, yanında üç yıldız dalıcı ya da dalış eğitmeni olması koşulu ile en çok 18 metre derinliğe kadar dalış yapabilen dalıcıdır. Gece dalışı yapamaz.


TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI TEORİK KONULARI


1T1 İDARİ DERS: TSSF ve CMAS nedir? Kimler dalıcı olabilir ve eğitim dizgelerine giriş konularını içermektedir.
1T2 TEMEL DONANIM: Maske, Palet ve Şnorkel kullanım amaçları, malzeme yapıları, çeşitleri, uygulamalar ve pratik bilgiler.
1T3 TEMEL DALIŞ İŞARETLERİ: Su altında haberleşme teknikleri, zorunlu dalış işaretleri, Özel dalış işaretleri amaçları ve uygulamaları.
1T4 BASINÇ VE HACİM İLİŞKİLERİ: Basınç ve hacim hakkında genel bilgiler, Basınç, hacim uygulamaları ve basınç hesapları.
1T5 BAĞIMSIZ ALETLİ DALIŞ DONANIMI: Denge yeleği, dalış tüpleri ve regülatörlerin çalışma prensipleri, çeşitleri, kullanım şekilleri, diğer ekipmanlar, ekipmanların kurulumu.
1T6 FİZİK FİZYOLOJİ: Su altında ısı, ışık, ses, fizik konuları ve temel yaşam destek sistemi, Dolaşım sistemi, Solunum sistemi, Nitrojen narkozu, Dekompresyon (vurgun) Hastalığı, Tükenme, Boğulma, Hipoksi, Hipotermi konularını içeren fizyolojik konular.
1T7 YÜZERLİK EKİPMANLARI: Yüzerlilik dengeleyici yeleği BC (Buoyancy Compensator) tanıtımı, teknik özellikleri, kullanım amacı.
1T8 DALIŞ ELBİSELERİ VE YARDIMCI MALZEMELER: Su altında ısı yalıtımımızı sağlayan elbiselerin çeşitleri, özellikleri, kullanım şekilleri.
1T9 MALZEMELERİN BAKIMI VE SAKLANMASI: Tüm dalış malzemelerimizin bakımını nasıl yapılacağını, nasıl çok daha uzun ömürlü olabileceğinin, uzun süre kullanılmadığında nasıl saklanır.
1T10 KENDİNİ VE BAŞKASINI KURTARMA: Su altında tehlikeli bir durumda kalındığında nasıl müdahale edileceğini, uygulamalarını senaryolar üzerinde slayt ve videolar eşliğinde anlatımı.
1T11 GÜVENLİ DALIŞ KURALLARI: Su altında keyifli dalış için uyulması gereken kurallar dikkat edilecekler ve altın kurallar slayt ve video gösterimleriyle anlatılması.
1T12 DALIŞ BÖLGESİ SEÇİMİ VE KORUMA: Sohbet eşliğinde tecrübelerinde paylaşılarak ders anlatımı.
1T-EK1 DEKOMPRESYON TABLOLARI: Su altında hangi derinlikte, ne kadar süre kalabileceğinizi hesaplayan ve her dalış öncesi bu bilgiler ışığında dalış planı nasıl yapılacağının anlatımı.


TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI EĞİTİMİ SONUNDA

1. Teorik konulardan yapılacak sınavdan 70 puan almak.
2. Sığ su ve açık deniz sualtı becerilerini performans gerekliliklerine göre yerine getirmek.

TSSF – CMAS BİR YILDIZ DALICI EĞİTİMİ SONUNDA VERİLECEK BELGELER


1. Uluslararası geçerliliği olan maksimum 18 metre derinliğe kadar, dünyanın her yerinde dalış yapabileceğiniz
1* dalıcı brövesi.
2. TSSF – CMAS duvar diploması
3. TSSF – CMAS  1* Dalıcı eğitim kitabı
4. TSSF – CMAS Dalış kayıt defteri

WhatsApp chat